لوگو دکتر علیرضا عابدینی

اهمیت استفاده از mock up technique در انجام درمانهای زیبایی

اهمیت استفاده از mock up technique در انجام درمانهای زیبایی
متن مقاله

یکی از تکنیکهای بسیار مؤثرو مهمی که در زمینۀ دندانپزشکی زیبایی در مرکز دندانپزشکی دکتر علیرضا عابدینی در نجف آباد انجام می شود استفاده از mock up technique برای بیمارانی است که درخواست درمانهای زیبایی دارند. mock  up techniqueچیست و اهمیت آن کجاست؟

امروزه اهمیت داشتن چهرۀ زیبا که کلیۀ اجزاء صورت با یکدیگر هارمونی و تناسب داشته باشند دوچندان شده است. جامعه این را متوجه شده که فردی که صورت مناسب تر و زیباتری دارد ممکن است از فرصت های شغلی بیشتری بتواند بهره مند شود یا حتی بتواند فرصت های تشکیل زندگی مطلوب تری داشته باشد، بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در کل با توجه به تغییر سبک زندگی در قرن حاضر شاید بتواند از شانس های بیشتری استفاده کند، تمام این عوامل گرایش به درمان های زیبایی را دوچندان کرده است.

در این بین رشته دندانپزشکی زیبایی نیز از این قانون مستثنی نبوده و روز به روز درخواست بیماران برای انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی افزایش پیدا کرده است. ولی سؤال اصلی اینجاست که تا چه حد میتوان درخواست های بیمار را در این زمینه تأمین کرد؟ زیبایی چیست؟ آیا دندانهای یک فرد را میتوان تا حد صددرصد با تصویری که بیمار از آیندۀ بعد از درمان خود برای خودش ساخته منطبق کرد؟

واقعیت این است که با افزایش استقبال و درخواست های مردم برای انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی و افزایش توقعات مراجعه کنندگان نارضایتی هم در این درمانها افزایش یافته است.

بیمار ممکن است به تصویری که از آیندۀ دندانهای خود ساخته نرسدکه در نهایت تبعات جدی برای بیمار و دندانپزشک در پی خواهد داشت. راه‌ حل چیست؟

یکی از بهترین راه حل ها این است که از ابتدای درمان زیبایی، انتهای درمان به بیمار نشان داده شود .یکی از بهترین و مؤثرترین روشهایی که در این راستا در مرکز دکتر علیرضا عابدینی انجام میشود استفاده از mockup technique  میباشد. در این روش ماکتی موقت از لمینتهای آینده بیمار بر روی دندانهای تراش نخورده ساخته میشود هدف این است که بتوان مشخص کرد آیا بدون تراش یا با حداقل تراش دندانها میتوان به خواستۀ بیمار نزدیک شد یا نیاز به اصلاحات بیشتری است.

در این تکنیک از دندانهای تراش نخورده قالبی تهیه میشود و این قالب به لابراتورهای دندانپزشکی زیبایی فرستاده میشوند. در مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر علیرضا عابدینی در نجف آباد تلاش شده از متخصصترین لابراتورها در زمینۀ دندانپزشکی زیبایی در سطح کشور بهره گرفته شود. این قالب با مومهای مخصوص wax up میشودو از روی این wax up به وسیلۀ مواد بیس آکرلیک لمینیت های موقت در دهان بیمار ساخته میشود .بیمار با همین وضعیت برای مدت حداقل ۲۴ ساعت به منزل فرستاده میشود در همین زمان است که بیمار از وضعیت بیرون زدگی، تو رفتگی، یا از فرم دندانهای خود اظهار رضایت یا نارضایتی میکند و این کلید حل مشکل بین بیمار و دندانپزشک است. در این مرحله تعیین میگردد که کدامیک از دندانها برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب تغییرات و تراشهای بیشتری نیاز خواهند داشت.

در واقع در این مرحله در صورتی که درخواست بیمار با انچه که در آینده در انتظار اوست خیلی در تضاد باشد از انجام درمانهای زیبایی صرف نظر خواهد داشت.

دندانپزشکان زیبایی و بیماران با استفاده از mock up technique به میزان زیادی از وقوع عواقب بعدی در امان خواهند بود. اما نکته اینجاست برای تمام بیماران نمیتوان mock upتهیه کرد و این موضوع اهمیت دقت در انتخاب بیماران زیبایی را دوچندان میکند. در واقع امروزه با توجه به افزایش تقاضا در مورد درمانهای زیبایی دندانپزشکی دقت در انتخاب بیمار مناسب و توجه به این نکته که تمام بی نظمی ها به وسیلۀ درمانهای زیبایی – ترتیبی قابل انجام نیستند نیز افزایش یافته است.

اصلاح تمام بی نظمی ها به وسیلۀ درمان های ترمیمی- زیبایی راهی است که ممکن است هم پزشک و هم بیمار را در آینده گرفتار کند. دکتر علیرضا عابدینی در مرکز دندانپزشکی زیبایی خود در نجف آباد با معاینه و بررسی و آنالیزهای دقیق بیماران را در خصوص این مهم به دقت راهنمایی خواهد کرد.

نوشتهٔ پیشین
لیفت لثه با لیزر
نوشتهٔ بعدی
سؤالات رایج بیماران دربارۀ درمان سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button