لوگو دکتر علیرضا عابدینی

روش های جایگزینی دندانهای از دست رفته

متن مقاله

معمولاً برای جایگزینی دندان از دست رفته ۳ روش وجود دارد:
‎۱- استفاده از پروتز متحرک
‎۲- استفاده از بریج ها یا پل ها که انواع مختلفی دارند.
‎۳- استفاده از ایمپلنت دندانی

‎در روش پروتز متحرک از بیمار قالبی گرفته میشود و این قالب در نهایت به وسیله دندان ساز جایگزین دندانهای از دست رفته خواهد شد.شایان ذکر است که این روش دارای معایبی می باشد. مثلاً اینکه بعضی از بیماران پروتزهای متحرک را به سختی تحمل میکنند و احساس رفلکس یا تهوع خواهند کرد. از معایب دیگر این روش وجود اجزای جانبی مانند گیره هایی است که دندان مصنوعی را نگه میدارند.


‎این گیره ها به غیر از اینکه میتوانند قابل دید باشند و مشکل زیبایی برای بیمار ایجاد کنند می توانند باعث پوسیدگی دندان های بیمار نیز شوند. از عیوب دیگر پروتزهای متحرک، متحرک بودن، عدم ثبات یا استابیلیتی پروتز حین جویدن می باشد.مجموع این عیوب و بعضی از اشکالات دیگری که به پروتزهای متحرک وارد می باشد باعث ایجاد پروتزهای ثابت شد.

‎یکی از انواع پروتزهای ثابت، بریج های دندانی می باشد.صورت کلی درمان بریج بدین صورت است که دندان های پایه دو طرف ناحیه بی دندانی که معمولاً هم عصب کشی شده هستند به وسیله روکش به یکدیگر متصل می شوند.

‎این روکش ها انواع مختلفی دارند، در تکنولوژی های جدید از روکش های زیرکونیومی یا تمام سرامیک جهت جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می شود که زیبایی بسیار مطلوب تری دارند. در مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر علیرضا عابدینی متخصص ایمپلنت نجف آباد انواع بریج های زیرکونیومی و تمام سرامیک با به روزترین متدها و روش ها و به وسیله مجربترین لابراتورهای سراسر کشور به وسیله دستگاه های تمام دیجیتال انجام می گیرد.

جایگزین کردن دندان از دست رفته

یک روش دیگر برای ساختن بریج ها استفاده از اف ار سی بریج ها یا بریج های متکی به فایبر می باشد .بریج های کامپوزیتی تقویت شده به وسیله فایبرها هرچند معایبی دارند ولی محاسن شگفت انگیزی نیز نسبت به بریجهای معمول دارند که به راحتی نمیتوان از آن گذشت. دکتر علیرضا عابدینی دندان های بسیاری را به وسیله FRC و با کمترین آسیب به دندان های پایه بیمار جایگزین نموده است، در این روش به علت محاسن خاصی مانند عدم تراش دندان های پایه و زیبایی ذاتی کامپوزیت ها بیماران معمولاً به شدت از درمان راضی خواهند بود.

روش دیگر جایگزینی دندان های از دست رفته که تقریباً نسبت به هر دو روش قبلی ارجح می باشد استفاده از ایمپلنت های دندانی می باشد. در این روش بدون کوچک ترین دستکاری دندان های دو طرف ناحیه بی دندانی یک پیچ تیتانیومی در داخل فک بیمار کار گذاشته می شود. این پیچ که حکم ریشه دندان را در آینده بازی میکند بعد از جوش خوردن به فک توسط تاج و روکش ساپورت میگردد.
‎در مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر علیرضا عابدینی در نجف آباد از یکی از بهترین برندهای سوئیسی ایمپلنت جهت کاشت استفاده میشود. درصد موفقیت این سیستم در مقالات جدید پریودونتولوژی ۹۹% ذکر شده است.

نوشتهٔ پیشین
نیاز بیماران به لمینیت های سرامیکی
نوشتهٔ بعدی
تشریح یکی از موارد مشکل و شایع دندانپزشکی زیبایی (Case present)
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button