لوگو دکتر علیرضا عابدینی

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان
متن مقاله

درمان بلیچینگ بیشتر از آنکه از نظر زیبایی (cosmetic) اهمیت داشته باشد از آن جهت حائز اهمیت است که درمانی است محافظه کارانه و بدون آسیب به دندان. درواقع در طی درمان bleaching دندان ها هیچ گونه تراشی نمی خورند و در همان ردیف و ترتیبی که هستند سفیدتر می شوند.

بلیچینگ دندان یا سفید کردن آن یک نوع درمان زیبایی محسوب می شود که در بین درمان های زیبایی طرفداران زیادی دارد . با این روش می توان دندان ها را ۲ تا چند درجه سفید کرد .

در این روش هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود اما انجام آن به تخصص و دقت بالایی نیاز دارد.دکتر علیرضا عابدینی بهترین دندانپزشک نجف آباد است که در زمینه بلیچینگ دندان هم فعالیت دارد .

روش‌های بلیچینگ دندان

از نظر کلی برای بلیچینگ دندان می توان از دو روش استفاده کرد :۱)بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه ۲) بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب

۱) بلیچینگ در خانه (home bleaching)

در این روش کافی است یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا وی از فک بالا و پایین شما قالب گیری کند و بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز قالبی شفاف متناسب با سایز دندان هایتان همراه با ژل سفید کننده آماده می شود و طریقه مصرف آن به شما آموزش داده می شود .سفید کردن دندان در خانه نسبت به بلیچینگ دندان در مطب هزینه کمتری دارد .

۲) بلیچینگ در مطب office bleaching

روش دیگر سفید کردن دندان بلیچینگ دندان در مطب است . هنگام بلیچینگ دندان در مطب یک بند پلاستیکی روی دندان‎ها قرار می گیرد تا از لثه‌ها محافظت کند و ماده‌ی سفید کننده دندان با غلظت تقریبا زیاد بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. در مرحله بعد یک نور یا لیزر بر روی دندان ها تابیده می شود تا مواد شیمیایی را فعال کند.

نور باعث افزایش سرعت واکنش محصول سفید کننده می‌شود و تغییر رنگ سریع‌تر صورت می‌گیرد. گفته می‌شود سفید کردن لیزری تا پنج یا شش لایه‌ی دندان‌ها را روشن می‌کند.

این روش نسبت به بلیچینگ در خانه موثرتر است.ولی برای تداوم بیشتر توصیه میشود بعد از بلیچینگ در مطب چند جلسه بلیچینگ خانگی صورت گیرد.در هر دو روش سفید کردن دندان چه در مطب و چه در خانه لثه‌ها با استفاده از مواد مخصوص محافظت می‌شوند.

Bleaching در حال حاضر در دندانپزشکی به عنوان یکی از مهمترین روش های بهبود زیبایی مطرح است. تغییر رنگ های دندانی می توانند دارای منشأ داخلی یا خارجی باشند. هم چنین می توانند دارای مکانیسم طبیعی باشند یا به دندان تحمیل شده باشند. شایع ترین دلیل تغییر رنگ های طبیعی افزایش سن بیمار است. دندان ها با بالا رفتن سن زردتر می شود، تغییر رنگ های تحمیلی می توانند بعد از عصب کشی دندان ها یا بعد از ترمیم های تاجی ایجاد شوند.

فاکتورهای متعددی قبل از درمان سفید کردن جهت حصول نتایج بهتر مورد توجه قرار میگیرند، دندان ها باید سطح تمیزی داشته باشند. در مطب زیبایی دکتر علیرضا عابدینی در نجفآباد قبل از انجام bleaching رنگهای سطحی و stain های سطح دندان به وسیله جرم گیری و airpolisher برداشته میشوند.

شایع ترین مواد سفیدکننده پراکسید هیدروژن پربورات سدیم و کارباید پراکساید می باشد.Gold standard انجام bleaching استفاده از کاربامید پراکساید در منزل است.

معمولاً در مطب دکتر علیرضا عابدینی بلیچینگ به دو روش home و office انجام میگیرد. ابتدا طی یک جلسۀ ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ای در مطب بلیچینگ به وسیلۀ هیدروژن پراکساید در معتبرترین و مؤثرترین برندهای روز دنیا و با استفاده از تکنولوژی جدید لیزر آغاز شده و سپس به وسیلۀ کار بامید پراکساید در منزل ادامه می یابد.

کار بامید پراکساید پتانسیل کافی جهت تولید عوارض قابل توجه طولانی مدت در بافت نرم را ندارد. مطالعات نشان میدهند که اغلب بیماران بعد از انجام درمان bleaching حساسیت موقت و خفیف دندانی را تجربه میکنند. این حساسیت با استفاده از مواد ضد حساسیت یا حتی خودبه خود از بین خواهد رفت. برای انجام home bleaching قالبی از بیمار تهیه شده و به لابراتورهای متخصص در دندانپزشکی زیبایی ارسال میگردد. سپس home bleaching به وسیلۀ   night gaurd  توسط لابراتور ساخته شده و با استفاده از کاربامید پراکساید در منزل آغاز میشود.

 در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی از بهترین و متخصص ترین لابراتورها در این زمینه استفاده می شود. معمولاً انجام bleaching 2 تا ۶ هفته طول میکشد.

سپس جهت انجام bleaching هیدروژن پراکساید در دامنۀ با حدود ۵ تا ۳۵% بر روی دندان ها قرار میگیرد. هرچه غلظت بیشتر باشد سرعت سفید شدن نیز بیشتر خواهد بود ولی حساسیت دندان ها بعد از درمان نیز زیادتر خواهد بود. باید توجه داشت هرچند bleaching به وسیلۀ غلظت های بالای هیدروژن پراکساید در مطب آغاز می شود ولی goldstandard انجام bleaching انجام آن به وسیله کار بامید پراکساید ۱۰% در منزل می باشد.

هر چه دما بیشتر باشد فرایند سفید کردن تسریع می یابد. افزایش ۱۰ درجه حرارت سرعت فرآیند را ۲ برابر میکند. در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی این افزایش حرارت به وسیله تکنولوژی جدید لیزرهای کم توان انجام می شود. این تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی بسیار جدید است. لیزر کم توان بر روی دندانها تابیده می شود و مواد bleaching را فعال می کند. بدین ترتیب بیمار ، بلیچینگ مؤثرتر و پایدارتری خواهد داشت. علاوه بر غلظت میزان سفید شدن در ارتباط مستقیم با زمانی است که ماده سفیدکننده در تماس با دندان است. هرچه طول مدت تماس بیشتر باشد دندان ها روشن تر می شوند. معمولاً bleaching در مطب برای یک جلسه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ای انجام می شود.

نوشتهٔ پیشین
قیمت ونیر کامپوزیت و سرامیکی
نوشتهٔ بعدی
کاشت دندان
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button