لوگو دکتر علیرضا عابدینی

لمینت دندان

لمینت دندان
متن مقاله

لمینت دندان که به نام ونیر نیزشناخته می شود پوسته نازکی است که بر اساس نیاز هر شخص طراحی می شود و در ساخت آن از مواد رنگ دندان استفاده می شود . این پوسته ها روی سطح جلویی دندان ها نصب می شوند و رنگ ، اندازه ، شکل و طول دندان را تغییر می دهند . امروزه دندانپزشکان زیادی هستند که در زمینه لمینت دندان تخصص دارند . دکتر علیرضا عابدینی یکی از متخصصین لمینت دندان نجف آباد می باشد .

شرایط انجام لمینت دندان

لمینت دندان برای اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی کاربرد دارد . برای استفاده از لمینت باید ابتدا بررسی کرد که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات به مینای دندان ختم شود . هم چنین اشخاصی که عادت های نادرستی مانند مانند دندان قروچه دارند نیز نمی توانند از این روش استفاده کنند زیرا دندان قروچه نیروی بسیار زیادی به دندان و لمینت وارد می کند و با گذشت زمان منجر به شکستن لمینت می شود .

اگر دچار پوسیدگی یا عفونت لثه هستید باید ابتدا پوسیدگی دندان هایتان را برطرف کنید سپس اقدام به انجام لمینت کنید . اگر سایش شدید مینای دندان دارید و بافت مینای دندان کافی نیست به جای لمینت باید از روکش های دیگر دندان استفاده کنید .

انواع لمینت دندان

از انواع لمینت دندان می توان به ونیر مستقیم (ونیر کامپوزیت) و ونیر غیر مستقیم (لمینت ) اشاره کرد . ونیر های مستقیم در مطب ساخته می شوند اما ونیر های غیر مستقیم (لمینت سرامیکی ) در لابراتور ساخته می شوند .

ونیر کامپوزیت

روشی است که با کمک مواد رنگ دندان (کامپوزیت) میتوان در مطب و در یک یا نهایتا دو جلسه (با توجه به وسعت کار) بد فرمی ها، بعضی انواع بد رنگیها، فواصل باز بین دندانی، ترکهای دندانی ، شکستگیهای دندانی ، لب پر شدن دندانها ، بهم ریختگیهای دندانی خفیف تا متوسط و  … را برطرف کرد .اگر شدت به هم ریختگی دندان زیاد باشد نمی توان از ونیر کامپوزیت استفاده کرد .

برای استفاده از کامپوزیت دندان این ماده را به شکل خمیر در می‌آورند سپس بر روی قسمتی از دندان که صدمه دیده میگذارند و با استفاده از تاباندن امواج نور ماده را بر روی دندان فیکس می‌کنند.

ونیر سرامیک

ونیر سرامیک که به آن پرسلن ونیر نیز گفته می شود یک پوسته نازک سرامیکی به قطر چند صدم میلی متر است و ضخامت آن دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ می باشد . ونیر سرامیک به کمک چسب های خصوصی و دائمی روی دندان چسبانده می شود .

لمینت دندان

لمینیت سرامیکی یا ونیرکامپوزیتی

واقعیت این است که برای پاسخ دادن به این سؤال فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. این سؤال پاسخ کاملا مشخصی ندارد وبه عوامل مختلفی از جمله شرایط بیمار، خواست بیمار و … وابسته است ولی اگر بخواهیم با توجه به جمیع شرایط یکی از این دو عمل زیبایی را انتخاب کنیم معمولاً  ترجیح با لمینت سرامیکی است ولی باز هم بیماران زیادی وجود دارند که علی رغم توضیحاتی که به آنها داده می شود باز هم درمان ونیر کامپوزیت را انتخاب می کنند.

در این میان باید به این نکته مهم توجه کرد که ونیر کامپوزیت نیز درمان بسیار خوبی است و از مزایای خاص خود بهره میبرد. واقعیت این است هر دوی این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

اولین تفاوت بین این دو روش میزان هزینه هایی است که بیمار در هر کدام از این درمان ها پرداخت خواهد کرد.در مطب زیبایی دکتر علیرضا عابدینی در نجف آباد اصفهان هر دوی این متدها با بهترین متریال و مواد روز دنیا انجام میشود. ولی باید پذیرفت

با توجه به هزینه های بالاتر و دستمزد لابراتور در ساخت لمینت های سرامیکی بیمار نسبت به ونیرهای کامپوزیتی تقریباً دو برابر هزینه پرداخت خواهد کرد.این یکی از عوامل مهمی است که بیماران را به سمت درمانهای ونیر کامپوزیت سوق میدهد.

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب بیماران تأثیر میگذارد سرعت انجام کار در درمان های ونیر کامپوزیت است درمان های لمینت سرامیکی نیاز به مداخلۀ چند مرحله ای شامل قالب گیری اولیه،وکس اپ لابراتواری،ساخت لمینیت  موقت ، قالب گیری نهایی ،امتحان لمینیت،وحتی مراحل بیشتری خواهند داشت.

 

ولی ونیرهای کامپوزیتی به صورت مستقیم و  دایرکت توسط دندانپزشک  بر روی یونیت دندانپزشکی انجام میگیرد. حتی میتوان تمام دندانهای یک بیمار را در یک جلسه طولانی یک روزه، ونیر کامپوزیت کرد در حالی که این کار در لمینت های سرامیکی امکان پذیر نیست .در درمانهای ونیر کامپوزیت تمام مراحل لابراتوری حذف میشوند. در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی امکان طراحی خط لبخند و اصلاح آن با درمان ونیر کامپوزیت به صورت یک روزه بر روی دندانهای بیمار وجود دارد.

از تفاوت های دیگر بین این دو عمل استتیک ثبات رنگ است. شاید اصلی ترین و مهم ترین دلیلی که باعث برتری لمینت های سرامیکی نسبت به ونیرهای کامپوزیتی می شود ثبات رنگ فوق العاده سرامیک ها است . واقعیت این است کامپوزیت دارای تغییر رنگ ذاتی است و این به هیچ عنوان به نوع کامپوزیت و تکنیک کار وابسته نیست. نوع کامپوزیت و تکنیک بهتر کار تغییر رنگ کامپوزیت ها را کاهش می دهد ولی به هیچ عنوان به صفر نمی رساند.

از دیگر مزایای لمینت های سرامیکی این است که التهاب لثه در آن بسیار کمتر از ونیر های کامپوزیتی است  .در ونیرهای کامپوزیتی به این جهت که دسترسی به کامپوزیت زیر لثه جهت انجام پالیش بسیار سخت و تقریباً غیرممکن است معمولاً درجاتی از التهاب لثه را در حاشیه لثه با خود همراه خواهد داشت. در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی لمینت های سرامیکی تحت نظارت برترین لابراتورهای خارجی و داخلی ساخته میشود. ونیر کامپوزیت ها نیاز به مراقبت بیشتر و یا پالیش های دوره ای  دارند .عاقلانه تر آن است که بیمار به ونیر کامپوزیت به عنوان درمان کوتاه مدت تر نگاه کند.

بیشتر بدانید :پیشنهاد می شود مقاله قیمت ونیر کامپوزیت و سرامیکی را مطالعه کنید.

 

از هر برند کامپوزیت و با هر تکنیک کامپوزیت که درمان زیبایی را انجام دهیم باز هم به طور معمول ۸- ۶ سال بعد کامپوزیت نیاز به تعویض خواهد داشت هرچند بیماران معمولاً از تعویض کامپوزیت های خود سر باز میزنند. با توجه به این مزایا و معایب در نهایت این بیمار است که انتخاب میکند کدام یک از درمان های ونیر کامپوزیتی یا لمینیت  سرامیکی را انجام دهد. در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی هر دوی این اعمال استیک دندانی مطابق با سلیقه و شرایط بیمار انجام می پذیرد.

لمینت دندان

۱- برای زیباسازی خط لبخند آیا روش لمینت سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیت؟

هر دو این روش‌ها هر کدام مزایا و معایب خود را دارند مثلاً روش لمینت سرامیکی روشی است وابسته به لابراتوار و یا کامپوزیت ها میزانی تغییر رنگ ذاتی دارند . با توجه به ثبات رنگ زیادتر لمینت سرامیکی، این روش را بیشتر توصیه می کنم، هر چند ونیر کامپوزیت هم روشی است بسیار زیبا و مزایای خاص خود را دارد.

۲- در کدام یک از روش های لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی دندان کمتر تراش میخورد؟

در هر دو روش میزانی تراش بر روی دندان‌ها لازم است، این میزان تراش به هیچ عنوان به انتخاب روش لمینت یا ونیر وابسته نیست بلکه به سیاست پزشک و خواسته بیمار وابسته است. مثلاً اگر دندانی را بخواهیم کمی بیرون تر بیاوریم کم تر تراشیده می شود ولی اگر بخواهیم دندان بیرون زده ای را اصلاح کنیم میزان بیشتر از دندان تراشیده میشود.

۳- کدام یک از روش های لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی طبیعی‌تر است؟

هر دو این روش‌ها زیبا و طبیعی هستند. این که یک روش طبیعی‌تر به نظر برسد به خواسته بیمار، هنر دندان‌پزشک و هنر تکنسین لابراتوار و به مواد به‌کاررفته بر روی دندان وابسته است.بعضی دندان‌هایی را دوست دارند که سفیدتر هستند و بیشتر به چشم می‌آید ولی بعضی از بیماران دندان‌های طبیعی‌تر را ترجیح می‌دهند.

۴- نمی‌خواهم دندانم زیاد سفید شود، باید چه‌کار کنم و چه روشی بهتر است؟

در هر دو روش لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی شیدهای انتخاب رنگ مختلف وجود دارد. انتخاب رنگ بیشتر به سلیقه بیمار وابسته است و می‌تواند از رنگ‌های زردتر تا رنگ‌های خیلی سفیدتر و بیلیچ تغییر کند. پزشک بیشتر در این میان نقش مشاور را ایفا می‌کند.

۵- آیا انجام ونیر کامپوزیتی و یا لمینت سرامیکی به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟
درصورتی‌که بیمار رعایت دقیق بهداشت را داشته باشد مشکلی برای دندان‌ها ایجاد نخواهد شد، بهتر است بعد از انجام کارهای استیک بیمار به‌صورت منظم از نخ دندان و مسواک و چکآپ های دوره‌ای استفاده کند.

نوشتهٔ پیشین
ونیر کامپوزیت
نوشتهٔ بعدی
طول عمر کامپوزیت دندان
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button