لوگو دکتر علیرضا عابدینی

سؤالات رایج بیماران دربارۀ درمان سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)

سفید کردن دندان
متن مقاله

بلیچینگ یکی از درمانهای رایج در رشته دندانپزشکی زیبایی میباشد که به جهت اطلاعات کم بیماران معمولاً سؤالات زیادی دربارۀ این درمان وجود دارد، در اینجا سعی شده به تعدادی از سؤالات رایج در خصوص درمان سفید کردن دندان ها (بلیچینگ) پاسخ داده شود.

۱) آیا بلیچینگ به هم ریختگی دندانها را تصحیح میکند؟ – خیر درمان بلیچینگ تنها دندانها را در همان ترتیب موجود سفیدسازی میکند و امکان جابه جا کردن دندانها یا تغییر شکل دندانها را ندارد. برای تغییر شکل یا تصحیح به هم ریختگیهای دندانی نیاز به اعمال دیگر دندانپزشکی زیبایی مانند ونیرهای کامپوزیتی یا لمینتهای سرامیکی است. کلیه این درمان ها در مطب دکتر علیرضا عابدینی در نجف اباد انجام میگردد.

۲) آیا جرم گیری جای بلیچینگ را میگیرد؟ خیر تغییر رنگهای دندانی دارای منشأهای مختلفی می باشند ، جرمگیری تنها رنگهای روی دندانها (مانند stain ناشی از سیگار کشیدن) را از بین میبرد ولی بسیاری از تغییر رنگ ها روی دندان نیستند و داخلی میباشند، برای رفع تغییر رنگهای داخلی نیاز به بلیچینگ هست و این تغییر رنگها با جرم گیری از میان نمی روند.

۳) آیا موارد عدم استفاده از بلیچینگ هم وجود دارد؟بله بلیچینگ بر روی کامپوزیت ها، ترمیم های دندانی، روکش ها وحتی بعضی از انواع تغییر رنگها بی اثر است.

۴) هزینه درمان چقدر است؟ هزینه به سیستمی که استفاده میشود، شدت مشکل، زمان و مادۀ مورد استفاده وابسته است، در مطب دکتر علیرضا عابدینی بلیچینگ با بهترین مواد روز دندانپزشکی و به وسیله لیزر کم توان انجام میگردد.

۵) تری بلیچینگ چه مدت باید در دهان بماند؟ بهترین زمان برای قراردادن تری بلیچینگ در دهان زمان خوابیدن بیمار است. تری بلیچینگ حداقل ۴ ساعت باید در زمان خواب در دهان بیمار بماند.

بلیچینگ دندان

۶) آیا بلیچینگ عوارض جانبی هم دارد؟ – بیمار در طول زمان درمان بلیچینگ حساسیت مختصری را تجربه خواهد کرد که به مرور زمان رفع خواهد شد. در مطب دکتر علیرضا عابدینی به وسیله لیزرهای کم توان حساسیت بر روی دندانهای بیماران کاسته خواهد شد.

۷) چه خمیردندانی باید در طول زمان بلیچینگ استفاده شود؟ – بهتر است در طول زمان بلیچینگ از خمیردندانهای ضدحساسیت حاوی ۵% نیترات پتاسیم استفاده گردد.

۸) چه مدت درمان بلیچینگ طول میکشد؟ جواب این سؤال به علت تغییر رنگ، همکاری بیمار و تکنیک استفاده شده وابسته است ولی معمولاً بین ۶ – ۲ هفته طول میکشد، در مطب دکتر علیرضا عابدینی با توجه به اینکه مادۀ بلیچینگ به وسیله لیزر فعال میگردد طول زمان بلیچینگ کاهش می یابد.

۹) بلیچینگ در منزل بهتر است یا در مطب؟ بهتر است بلیچینگ با انجام یک جلسۀ درمانی در مطب آغاز شده و سپس در منزل ادامه یابد، باید توجه داشت gold standard بلیچینگ استفاده از کار بامید پراکساید ۱۰% در داخل منزل میباشد ولی بلیچینگ در مطب، همراه لیزر به عنوان kickstart دارای مزایایی میباشد.

۱۰) بلیچینگ چه مدت دوام دارد؟ اثر بلیچینگ معمولاً به طور متوسط ۳ – ۲ سال باقی میماند و بعد از آن نیاز به درمان مجدد است.

۱۱) بهترین ماده برای بلیچینگ کدام است؟ بهترین ماده برای بلیچینگ کار بامید پراکساید ۱۰% است. این ماده توسط ADA تأیید شده است. در مطب زیبایی دکتر علیرضا عابدینی مواد بلیچینگ جهت افزایش تأثیر به وسیله تکنولوژی جدید لیزر فعال میگردند.

۱۲)بلیچینگ به چه میزان دندانهایم را سفید میکند و آیا به دندانهایم آسیبی می رساند؟
این که به چه میزان بیلیچینگ دندان های شما را سفید میکند به نوع تغییر رنگ دندان های شما و ظرفیت دندان های شما برای انجام بلیچینگ وابسته است. بعضی از تغییر رنگ ها بهتر به بلیچینگ جواب می دهند، بلیچینگ به هیچ عنوان آسیبی به دندان نمی زند،  بعد از بلیچینگ حساسیت مختصری ایجاد میشود که به زودی برطرف خواهد شد.

نوشتهٔ پیشین
اهمیت استفاده از mock up technique در انجام درمانهای زیبایی
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی بهتر است یا لمینت ؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button