لوگو دکتر علیرضا عابدینی

کاربرد لیزر دندانپزشکی

کاربرد لیزر دندانپزشکی
متن مقاله

در همان سال های اولیه اختراع لیزر اندیشه به‌کارگیری آن در پزشکی و دندانپزشکی شکل گرفت. در ابتدا سعی شد لیزر در اکثر درمان‌های دندانپزشکی چه درمان‌های بافت سخت و چه درمان‌های بافت نرم به کار گرفته شود. متأسفانه نتیجه کاربا لیزر در درمان‌های بافت سخت بسیار ناامیدکننده بود. امروزه لیزرها بر اساس ویژگی‌های متفاوت آن‌ها دارای کاربردهای گوناگونی در دندانپزشکی هستند، بهره‌گیری از لیزر در درمان‌های دندانپزشکی طی سالهای اخیر در جهان پیشرفت بسیاری داشته است.

اما در حال حاضر تعداد اندکی دستگاه لیزر با کاربردهای درمانی در دندانپزشکی در کشور وجود دارد و تعداد دندان‌پزشکانی که درزمینهٔ لیزر توانایی دارند بسیار محدود است. به‌بیان‌دیگر این فناوری هنوز در کشور همه‌گیر نشده است. دکتر علیرضا عابدینی در مرکز دندانپزشکی زیبایی خود در شهر نجف‌آباد با استفاده از فناوری لیزر بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی را با کمترین میزان درد و خونریزی انجام می‌دهد. دکتر علیرضا عابدینی در درمان‌های خود از یکی از مؤثرترین طول‌موج‌های لیزر استفاده می‌کند.

این طول‌موج بسیار مؤثر، این قابلیت را فراهم می‌سازد که تا جای ممکن بافت موردنظر هدف قرار داده شود و بافتهای اطراف و غیر هدف از آسیب محفوظ بمانند. انواع اقدامات تشخیص درمانی و توان‌بخشی(Bioestimulatin)در رشته‌های مختلف دندانپزشکی مطرح هستند. دستگاه لیزر نوعی ابزار نوسان گرا اپتیکی است که باریکۀ نور بسیار موازی شده شدید را می‌تاباند این باریکه بسیار موازی شده امکان برش‌های بسیار دقیق و بدون خونریزی را برای دندان‌پزشک فراهم می‌کند، از لیزر دربرش بافت‌ها استفاده می‌شود.

بدین‌وسیله انجام اقدامات جراحی مانند جراحی‌های افزایش طول تاج (CL) انجام درمان‌های Implant انجام درمان‌های جراحی زیبایی مانند ژنریوکتومی و فرکتومی با کمترین میزان خونریزی و با سرعت‌بالا قابل انجام است. حتی از لیزر می‌توان در انعقاد مؤثر در دندان‌هایی که با خونریزی شدید حین جراحی مواجه می‌شویم استفاده کرد. در مطب دکتر علیرضا عابدینی انجام درمان‌های زیبایی مانند از بین بردن لبخند لثه‌ای فرنکتومی، ژنیژیوکتومی، جراحی افزایش طول‌موج تاج و حتی Implant به‌وسیلۀ لیزر دایود با مؤثرترین طول‌موج انجام می‌شود.

از کاربردهای دیگر لیزرهای دایود در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– درمان زخم‌های آفتی در دهان
– برطرف کردن مشکلات لثه‌ای  و پاک‌سازی شیار لثه‌ای
– استفاده از لیزر دایود در عصب‌کشی دندان‌ها به‌خصوص دندان‌های عفونی و ضربه خورده، این اثر به‌واسطه خاصیت استریل کنندگی اشعه لیزر اتفاق میافتد.
دکتر علیرضا عابدینی ، دندان‌های عفونی زیادی را به‌وسیله لیزر رایود به‌خوبی و به‌طور مؤثری درمان کرده است.
– استفاده از لیزر در سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ)
– درمان ضایعات تب‌خالی
– بند آوردن خون در ناحیۀ کشیده شده
– برطرف کردن مشکلات مفصل فکی
و بسیاری از کاربردهای دیگر، تمامی این اقدامات در مرکز دندانپزشکی دکتر علیرضا عابدینی در شهرستان نجف‌آباد اصفهان قابل انجام است و این مرکز تنها و اولین مرکز مجهز به لیزر دندانپزشکی در این شهرستان می‌باشد.

نوشتهٔ پیشین
کاشت دندان
نوشتهٔ بعدی
لیفت لثه با لیزر
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط
فهرست
Call Now Button